"Egy boldogabb és spirituálisabb jövőért."

2017. június 20., kedd

Gabonafélék élettani hatása

"Ringatózik a kalászos búza,
S a smaragdnak eleven színével
A környéket vígan koszorúzza."
                                                  (Petőfi Sándor)


Búza

A fiatal szervezet számára fontos, hogy a fejlődéshez, növekedéshez megkapja a szükséges tápanyagokat, hiszen ez hozzájárul az egészséges csontozat, fogazat, köröm, dús haj kialakulásához. Felnőttként ezek megőrzése, és fenntartása a cél. Ahogy egyre idősbbek leszünk, megváltozik a szervezetünk működése. Lelassul az anyagcsere, csökken az alvás igény, bőrünk pedig veszít rugalmasságából, és mind ezek mellett megjelennek a különböző betegségek- magas vérnyomás, cukorbetegség, izületi porckopás, elhízás-amelyek szintén a kor velejárói.


Talán azt gondoljuk, hogy ennek így kell lennie, ez az élet rendje, pedig nem. Sokan mondják, hogy: "a nagymamám, szüleim is ezekben szenvedtek, az anyukám, apukám is kövér volt", "genetikailag öröklött dolog". Ezek tévhitek. De ha mi így gondoljuk, akkor nagyrészt meg is valósulnak az életünkben. Tény, hogy a szüleim elhíztak vagy több betegségben szenvedtek idős korukra, de nekem miért kellene betegnek lennem? Csak tőlünk függ, hogyan éljük meg az idő múlását. 30 éves kor felett úgy érezzük rohamosan elkezdünk öregedni, de ennek nem kell így lennie. Elsősorban egészségesen kell táplálkoznunk, hogy a szervezetünk továbbra is kifogástalanul működjön. Vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendet kell összeállítani magunknak. Ebben nagy szerepe van a gabona féléknek.

Gabona félék jelentősége a táplálkozásban:

Egyik legrégebbi táplálékunk a búza, melyet már az ókori Egyiptomban is ismertek. Vadon nőtt, de termesztették is.
Régészeti kutatások alapján i.e.6000-5000-ben a mai Törökország területéről, Diyarbakir város környékéről terjedt el, Kínában i.e.2700 ban már termesztették.
A honfoglaló magyarok letelepedésük után használták a búza több fajtáját. Ezt a tényt régészeti leletek és régi feljegyzések is alátámasztják.
Búza fajtái: kétsoros tönkre búza, közönséges búza, csupasz vetési búza, csupasz törpe búza.
Fontos hogy teljeskiőrlésű gabona félékből és magvakból fogyasszuk a legtöbbet.
A hántolt gabonák sok létfontosságú anyagot nem tartalmaznak, mivel a hántolással a gabona külső részét, a maghéjat és a csírát eltávolítják.  E-vitamint, B- vitamint, kalciumot, foszfort, magnéziumot is tartalmaz a búza héja és csírája. A vitaminok mellett élelmi rostokban is gazdag és ennek szerepe elengedhetetlen a táplálkozásban. A rost segít az egyenletes szénhidrát felszívódásában. Megfelelő táplálkozással megelőzhetjük a magas vérnyomást, a cukorbetegséget,és magas koleszterin szint kialakulását. Jelentősen csökkenthetjük a vastagbélrák és a szívbetegség kialakulásának kockázatát is.
Sok jó hatékonysága miatt régen a búzát: "életnek" hívták.
Elődeink nemcsak búzát fogyasztottak, hanem árpát, rozsot, hajdinát, kukoricát, kölest, zabot is. Ételeiket ezzel tették változatossá.
A fehér kenyér helyett nagyrészt teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, süteményeket fogyasztottak.
Manapság ezek a gabonafélék nem csak kenyér, hanem különböző lisztek, pelyhek formájában is kaphatók a kereskedelemben.
A búzapehely teljes értékű tápanyag  forrás, mert a teljes magot tartalmazza. A búzamagot nedvesítik, felmelegítik, és  hengerekkel lapítják szét.
A gabona pelyhek a kása és müzli kiváló alapanyagaiként szolgálnak, melyeket ízesíthetünk gyümölcsökkel, különböző magvakkal. Készíthetjük tejjel vagy vízzel felfőzve, de fogyaszthatjuk hidegen gyümölcslében vagy joghurtban. Számtalan variációt kitalálhatunk.


Vállalkozó kedvűek készíthetnek finom házi kenyeret. Nagyon sok recept található az interneten, de ezek alapján sajátot is kidolgozhatunk. Elkészítése könnyű, hiszen egyszerű gáz, vagy villany sütőben megsüthető.

Házi készítésű kenyér recept:

Hozzávalók:

  • 2,5 bögre teljes kiőrlésű liszt,
  • 1 csomag instant élesztő
  • 3/4 evőkanál só
  • 1 evőkanál cukor
  • 1/4 csésze meleg víz
  • 2 evőkanál olaj
1.A vízzel és az élesztővel kovászt készítünk.
2.Ezt hagyjuk megkelni.
3.Kimérjük a lisztet és amikor az élesztő megkelt hozzáadjuk.
4.Tésztát gyúrunk belőle annyi langyos vízzel, amit felvesz még.
5.Ezután a két evőkanál olajat hozzágyúrunk,ízlés szerint magkeveréket adunk a kenyértésztához. ( pl szezámmag,lenmag ,tökmag,napraforgó mag)
6.Kb 1 órát kelni hagyjuk a tésztát. Ha megkelt a tészta mégegyszer átgyúrjuk és cipót formázunk belőle, amit a lisztezett sütőlapra helyezünk.
7.Letakarva ismét kelesztjük amíg a kétszeresére nő. Előmelegített sütőben kb. 35-40 percet sütjük.


Egészségünk állapota rajtunk múlik. A tápanyagok mellett a megfelelő folyadék bevitelről sem szabad elfeledkezni. Napi 3-4 l víz elfogyasztása pozitív hatással van a szervezetünkre.
A betegségek egy részét azonban nem a rossz táplálkozás és kevés folyadék bevitele okozza.
Napjainkban megváltoztak az életkörülmények, a fizikai munkát felváltotta a szellemi tevékenység, mely mozgásszegény életmódhoz vezetett. Egészségünk megőrzéséhez fontos a megfelelő táplálkozás, de a fizikai aktivitásról sem szabad megfeledkeznünk.

Szeretettel: Athene


 Forrás:

Wikipédia
Pixabay
Eredeti recept: www.tarladalal.com
Kenyér kép: Csaplár Athene

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szerkesztők
Kapcsolat

Webshop
Webshop Button